Deseti jubilarni beogradski „Festival nauke” za učenike, održan je proteklog vikenda na beogradskom sajmu u halama 3, 3A i 11, a protekao je u znaku eksperimenata, radionica, predavanja i naučnih šou programa.

Hala 3 bila je rezervisana za interaktivne postavke, njih 30, kroz koje je, više od 650 mladih naučnih komunikatora, provelo posetioce.

Na kraju godine u kojoj se obeležava 160 godina od rođenja Nikole Tesle, jednog od najblistavijih umova čovečanstva, „Festival nauke” je deo programa posvetio upravo ovom naučniku i to simboličnom „EPS Teslinom zonom”, smeštenom u hali 3A.

Hala 11 bila je rezervisana za naučne-šou programe. Gosti iz Francuske, Estonije, Švedske i Slovenije, očarali su posetioce svojim nesvakidašnjim nastupima na naučno-fantastičnoj bini „Festivala nauke”.

U toj istoj hali, gde su uglavnom inostrane ekipe održavale performanse iz hemije, Prva kragujevačka gimnazija osvetlala je obraz mladih hemičara iz Srbije, predstavom „Razvoj hemije kroz vreme”.

Na čelu sa profesorkom hemije te škole Micom Đorović Stanojević, 43 učenika su na specifičan način, prikazali razvoj hemije od starog Egipta, alhemije, Lavoazjea. Mladi kragujevački naučnici „oživeli” su i čuvenog ruskog hemičara Mendeljejeva, pred prepunom salom oduševljenih posetilaca.

Predstava gde hemijski elementi govore i slikovito objašnjavaju kako oni sami, ali i sa drugim elementima „funkcionišu”, sigurno je pomogla onim đacima u publici koji iz ovog predmeta nemaju dobre ocene ili ne razumeju najbolje ovu oblast.

Glavni cilj predstave bio je da pokaže kako je hemija dala veliki doprinos u razvoju današnjeg društva. Takođe, ovim performansom trebalo je da se pokaže da je hemija dobro bez koga se ne može, ali i zlo sa kojim moramo da živimo, odnosno sukob anđela i đavola.

Najveću pažnju posetilaca, između ostalog, privukla je postavka NIS-a, na kojoj se govorilo i na primeru pokazivalo šta su obnovljivi izvori energije, interaktivna postavka hemije, ali i fizičke hemije koja je ove godine posvećena bojama.

Veliki broj posetilaca tiskao se da vidi i tardigrade, mala stvorenja u proseku dugačka oko 1,7 milimetara, koja žive u vodi. Odlikuje ih velika otpornost na ekstremne uslove, u kojima nijedan drugi organizam ne može da opstane. Ova stvorenja mogu da prežive radijaciju i nivo zračenja stotine puta veći od onog koji ubija čoveka.

Na hiljade otisaka, školarci, ali i oni nešto stariji, ostavili su na postavci CSI Beograda u pokušaju da se uz pomoć nauke reši zločin.

Mala zona „Festivala nauke”, namenjena najmlađim posetiocima, bila je zapažena, najviše zbog jednostavnog načina na koji su naučni demonstratori uspeli da objasne kako je moguće dobiti struju iz povrća, ali i zbog preteče današnjih robota – automatona.

O viđenoj anatomiji domaćih životinja, kao i drvetu starom više od 300 godina govoriće se još dugo posle završetka jubilarnog Festivala nauke.

- Beograde, veoma nam je drago što smo ovde. Uvek vam se rado vraćamo, poručila je ekipa sa Lund univerziteta u Švedskoj, koja je zadivila sve gledaoce njihovog, sada već legendarnog, „Velikog fizičko-laserskog šoua” u hali 11. Ovakvi spektakulani efekti lasera, koji su prikazani, ovdašnja publika do sada je mogla videti samo na koncertima svetskih muzičkih zvezda, kao što su Žan Mišel Žar ili Pink Flojd.

Poslednjeg dana festivala posetioci su mogli da se zabave uz „Eskplodirajuća otkrića za čistu desetku”, prave festivalske zvezde Milana Popovića, „Hemiju vatre“ estonskog „AHHAA centra”, veliku lasersku harfu spremnu za sviranje, ultrazvučnu levitaciju, raspevane cevi, ali i Teslin kalem koji svira.

Ove godine na festivalu je učestvovalo više od 600 mladih naučnika, 62 obrazovne institucije, šest ekipa iz inostranstva, a cilj festivala bila je promocija nauke.