„Različitost” - naziv je izložbe fotografija koju Kragujevčani mogu da pogledaju do 2. avgusta u Domu omladine. Različitost je i pridev koji nekako baš ide uz mladu kragujevačku umetnicu Milicu Avramović, autorku izloženih fotografija. Preduzimljivost i svojevrstan preduzetnički duh su ono što mladu autorku razlikuje od uobičajene predstave koju javnost ima o mladim umetnicima.

Milica Avramović je studentkinja treće godine Filološko umetničkog fakulteta u Kragujevcu na smeru Grafički dizajn. Da će umetnost biti njeno opredeljenje znala je još kao devojčica, pa se već po završetku osnovne upisuje na smer Tehničar dizajna enterijera i industrijskih proizvoda. Fotografija postaje njeno opredeljenje nakon upisa na FILUM.

Do sada je učestvovala na brojnim grupnim izložbama među kojima su ,,Belgrade raw" u Ostavinskoj galeriji, Međunarodno bijenale ART-ija, kolektivna izložba u Kulturnom centru Ummus u Kragujevcu.

Kragujevačkoj, ali i publici uopšte ovo je prvi put da da se predstavlja samostalno.

- Ovo mi je prva samostalna izložba, pa sam shvatila to kao veliku odgovornost. Prijatelji su bili tu da mi pomognu. Jedna drugarica je radila katalog, a druga je pisala tekst, tako da smo zajedno sve to uskladile.

Jednog momenta sam bila upala u šablon da sama kontrolišem sve, ali je to zapravo nemoguće. Zato je važno da prijatelji budu tu da pomognu - to je siguran način da sve bude kako treba, objašnjava Milica.

Mladi umetnici u Srbiji, smatra, puno truda treba da ulože ne samo u svoj rad nego i u osvajanje prostora, mogućnosti da dopru do publike. Taj dodatni posao je, iako još uvek studira, vrlo ozbiljno shvatila.

- Treba dopreti do galerija, izlagati. Zato deo svog vremena ulažem u traženje konkursa na internetu. Po društvenim mrežama i sajtovima tražim konkurse koji meni odgovaraju, gde smatram da mogu da prođem. Važno je da se preduzme neka akcija da bi se dobila reakcija. Uživam u ovome što radim, pa mi onda i to lako ide, kaže naša sagovornica.

Još više truda treba uložiti u pripremanje izložbe, jer su umetnici u Srbiji, pogotovo mladi, uglavnom prepušteni sami sebi.

- Tokom spremanja ove izložbe imala sam prvo problem sa štampom. Nešto nije ispalo kao treba, pa sam nosila neke svoje papire da štampam. Takve stvari vam izazovu stres i nervozu. Isti je slučaj i sa grupnim izložbama, ali se nekako navikavam da se ne opterećujem toliko time, jer znam da će na posletku sve biti dobro. Čak i da pogrešim, opet učim na greškama, priča Milica.

Saradnja između Doma omladine i kragujevačkog Filološko umentičkog fakulteta, ali i preporuka profesora fotografije Aleklsandra Pavlovića, pomogle su da se Milica Avramović samostalnom izložbom predstavi publicu u rodnom gradu. Ipak, mišljenja je da u gradu na Lepenici nema dovoljno prostora za mlade umetnike.

- Ne postoje samostalni izložbeni prostori. Nedostaje jedna samostalna galerija dostupna mladima, pošto ima kvalitetnih mladih ljudi koji bi mogli da izlažu. U Beogradu ima dosta takvih galerija, a Kragujevcu baš fale - barem jedan stvarno slobodan prostor, smatra Milica.

Grad i država trebalo bi, kaže ova umetnica, da pomognu inicijative udruženja mladih za otvaranje novih galerijskih prostora.

- Ima milion praznih lokala. Svaki prostor može da se iskoristi za organizovanje izložbi, književnih večeri, predavanja. Samostalni prostor značajan je za mlade, za njihovo slobodno izražavanje, a kod nas je nekako sve pod okriljem institucija.

Nakon završetka studija u Kragujevcu planira da upiše master studije fotografije u Novom Sadu ili Beogradu.

- Planirala sam da u početku radim kao frilenser, ali krajnji cilj mi je da imam svoju galeriju, koja će biti dostupna mladima. U njoj će biti organizovani kursevi i radionice, kaže Milica, dodajući da bi to trebalo da bude mali kulturni centar za mlade - baš onakav kakav smatra da gradu na Lepenici nedostaje.