U okviru znanične posete Kragujevcu, švedski ambasador Njegova ekselencija Jan Lundin učestvovao je u javnoj debati sa učenicima osam kragujevačkih osnovnih i srednjih škola. Debata je organizovana u okviru projekta „Prva generacija” koji je pokrenulo Ministarstvo spoljnih poslova Švedske na osnovu agende Ujedinjenih nacija o stvaranju održive i pravične budućnosti.

Oko 50 kragujevačkih učenika imalo je priliku da u zgradi Stare Skupštine sa švedskim ambasadorom razgovara o slobodi izražavanja i ljudskim pravima. Učenici su bili zainteresovani da čuju iskustva iz ove razvijene evropske zemlje, kao i stavove ambasadora o značajnim pitanjima kao što su vršnjačko i porodično nasilje, diskriminacija i seksualna orijentacija, ali i sloboda medija i uticaj političara na novinare. 

- Verujem da ovakvi projekti doprinose širenju svesti o tome da je obrazovanje veoma bitno za razvoj svakog mladog čoveka. Obrazovanjem se šire vidici i stiče razumevanje za mnoge pojave u svetu. Zbog toga smatram da je bitno pre svega u srednjoj školi obratiti pažnju na održivi razvoj i ljudska prava i naučiti decu da razmišljaju svojom glavom. Bila je ovo dobra diskusija, pitanja su bila interesantna i pokušali smo da učenicima prenesemo neke naše ideje i objasnimo im šta su to naši prioriteti u međunarodnom kontekstu, istakao je ambasador Jan Lundin.

Posle debate, švedski ambasador, inače pasionirani šahista, odigrao je nekoliko partija šaha sa kragujevačkim velemajstorom Zoranom Novoselskim i njegovim učenikom Jankom Radovićem, članom šahovskog kluba „Radnički” i omladinskim prvakom Srbije u šahu.

U okviru svoje dvodnevne posete Jan Lundin posetio je i kragujevački „Vodovod” i sastao se sa gradonačelnikom Radomirem Nikolićem.

Kragujevac je inače prvi grad koji je švedski ambasador posetio u okviru svog obilaska gradova i opština u Srbiji i ujedno prvi u koji je došao od stupanja na tu funkciju, pre šest meseci. Jedan od razloga za takvu odluku bilo je i to što je on kao mladi diplomata 1984. godine posetio Kragujevac povodom bilateralne vojno tehničke saradnje između Švedske i tadašnje Jugoslavije. Međutim, objašnjava da njegova poseta sada nije bila vezana za tu oblast saradnje, već za ekologiju i informaciono komunikacione tehnologije. 

- Kragujevac radi na poboljšanju svojih sistema za čišćenje vode i reciklažu otpada i naša država ima mnogo iskustva i rešenja koja mogu da budu od značaja za budući razvoj Kragujevca. Ovaj proces je značajan za buduće članstvo u Evropskoj uniji, gde se postavljaju visoki standardi baš u tim oblastima. Zbog toga Kragujevac ima veliki značaj za Srbiju na evropskom putu, što će biti realnost za neku godinu. Takođe, postoji veliki potencijal za saradnju sa vašim gradom, naročito u informacionoj industriji. Švedska ima jake kompanije u toj oblasti i one stalno traže nove mogućnosti u saradnji sa srpskim preduzetnicima, ističe švedski ambasador.

On je zbog toga u sredu prisustvovao IT konferenciji „IKT start (up) i poslovna saradnja između Švedske i Srbije”. Ciljevi konferencije bili su razmatranje modela poslovanja srpskih firmi na švedskom tržištu i obrnuto, ali i predstavljanje organizacija koje se bave povezivanjem firmi iz dve zemlje. Kao primer dobre prakse navedena je kompanija „Erikson” koja u Srbiji proizvodi komponente za mobilne telefone i kojoj je potreban veliki broj inženjera, što je šansa za zapošljavanje mladih obrazovanih stručnjaka iz naše zemlje.