Stopa nezaposlenosti mladih u Srbiji iznosi 40 procenata, što je među najvišima u Evropi. Najugroženija kategorija su oni od 18 do 35 godina kojih ima skoro 900.000. Tako od ukupnog broja zaposlenih u Srbiji mladi čine svega 7,5 procenata.

Dodatni problem predstavlja činjenica da je među onima koji su pronašli zapošljenje, najveći broj onih koji rade na crno, ili su neformalno zaposleni.

To znači da oni nemaju pravno rešen status, odnosno da ne mogu da podignu kredit, nemaju pravo na godišnji odmor, na osiguranje i zbog toga ne mogu da se osamostale i odvoje od roditelja. Od ukupnog broja zaposlenih osamnaestogodišnjaka na crno radi čak 86 odsto, dok je ta brojka za godunu dana starije građane 69 procenata.

Takođe, studije su pokazale da neprijavljene osobe imaju mnogo lošije uslove za rad, ali i da su im neto zarade u proseku za 20 odsto manje nego kod prijavljenih radnika.

Zbog toga je predložen zakon o zapošljavanju mladih koji je trenutno u skupštinskoj proceduri i koji bi pred poslanicima mogao da se nađe već krajem januara. Njime su predviđene izmene Zakona o radu i Zakona o doprinosima, po kojima bi doprinose za mlade plaćali zajedno država i poslodavci.