Smederevo troši milione na subvencije javnim i komunalnim preduzećima. Dokumenta, koja je portal Pressek dobio na osnovu zakona o dostupnosti informacija od javnog značaja, pokazuju da je grad tokom 2015, 2016. i prvih šest meseci 2017. godine izdvojio je skoro 86 miliona dinara za subvencije.

Ipak, ni to nije bilo dovoljno da ona funkcionišu pozitivno, pa se od ukupno deset javnih i javno komunalnih preduzeća, koliko postoji u ovom gradu, jedno nalazi u procesu likvidacije, a dva su izbrisana iz registra Agencije za privredne registere.

Iz gradske uprave ističu da se iz godine u godinu smanjuje iznos subvencija prema javnim i javno komunalnim preduzećima u gradu. To pokazuje činjanica da je za njihovo funkcionisanje tokom 2015. godine izdvojeno skoro 60 miliona dinara, dok je taj iznos naredne godine bio skoro šest puta manji i iznosio oko 11 miliona. Međutim, tokom prvih šest meseci 2017. godine u ove svrhe potrošeno je skoro 18 miliona dinara, pa se nameće zaključak da se Smederevci vraćaju starim navikama.

Iz lokalne uprave ubedljivo najdarežljiviji bili su prema JKP „Vodovod”, koje je za tri godine dobilo skoro 50 miliona dinara ili dve trećine budžeta namenjenog javnim preduzećima. Sledi ga JP „Sportski centar” koje je iz gradske uprave inkasiralo nešto preko 20 miliona dinara, a zatim JKP „Zelenilo i groblja” sa 7,5 miliona i Javno preduzeće za stambene usluge i toplifikaciju sa pet miliona dinara.

Sva ostala preduzeća, nisu iz gradske kase dobila ni dinar tokom prethodne tri godine, a izuzetak od ovog pravila tokom 2017. bilo je samo JP „Gradska stambena agencija”, kome su odobrene subvencije u iznosu od 2,6 miliona dinara.

Ova analiza pokazuje da Smederevo ne odudara od drugih gradova u Srbiji i da su najveći kamen oko vrata lokalne uprave sportski centri, ali i preduzeća, koja se bave vodosnabdevanjem i pogrebnim usugama, iako, po rečima građana, svoje usluge skupo naplaćuju. To se opravdava činjenicom da u njima još uvek nije sprovedena racionalizacija i da imaju preveliki broj zaposlenih, naročito u administraciji. U JKP „Vodovod” zaposleno je 215, a u JKP „Zelenilo i groblja” 207 radnika.

Takođe, problem predstavljaju i nenaplaćena potraživanja, pa su tako građani i privreda JKP „Vodovod” na dan 31. 12. 2016. godine dugovali nešto više od 353 miliona dinara. Najveća dugovanja, 112 miliona ima Grad Smederevo, a zatim stanovništvo, koje ovom preduzeću duguju 86 miliona dinara. Nešto manje, 80 miliona „Vodovodu” duguje privreda i ustanove. Otuda i ne čudi što je na kraju prošle godine ovo preduzeće bilo zaduženo skoro 285 miliona dinara.

Slično je i sa JKP „Zelenilo i groblja” koje je na kraju 2016. godine bilo zaduženo 152 miliona dinara.

Ipak, u najtežem stanju u Smederevu nalazi se Javno preduzeće „Direkcija za izgradnju, urbanizam i građevinsko zemljište”, koje se nalazi u procesu likvidacije. Odluku o likvidaciji donela je Skupština grada Smedereva u novembru prošle godine, a za likvidacionog upravnika imenovan je Nebojša Jovanović.

Poverioci su ovom preduzeću predali spisak potraživanja u iznosu od preko 90 miliona, da bi u postupku njihovog utvrđivanja likvidacioni upravnik osporio skoro 60 miliona dinara. Ovo preduzeće ima rok od dve godine tokom koga treba da sprovede likvidacioni postupak.

Iako su svi ovi podaci javno dostupni na sajtu Agencije za privredne registre, na njemu nismo mogli da pronađemo informacije o poslovanju, prihodima i dugovanjima dva javna preduzeća. Reč je o JKP „Pijace” i JKP „Čistoća” koja su tokom 2016. godine izbrisana iz Registra.

Zbog toga na sajtu APR-a nema finansijskih izveštaja za prošlu godinu, a nijedno od ova dva preduzeća nema sajt na kome bi moglo da se dođe do informacija o njihovom poslovanju.

Iako situacija u finansijskom smislu nije najsjajnija, Grad je odlučio da tokom 2017. godine osnuje još jedno javno preduzeće. Reč je o JP Smederevska tvrđava”, koje je i jedino odgovorilo na naš Zahtev za pristup informacijama od javnog značaja.

Tako je ovo preduzeće osnovano 16. 11. 2016. godine, ali je sa radom počelo tek u januaru 2017. i u njemu trenutno radi 14 zaposlenih. Prosečna plata u tekućoj godini iznosi skoro 42.000 dinara i to su svi raspoloživi podaci o njemu. Naime, iz preduzeća nisu mogli da nam daju informacije o prihodima, dugovanjima i javnim nabavkama, s obzirom da postoji manje od godinu dana, pa još uvek nije urađen završni račun.

Zanimljivo je da je ovo preduzeće u prvoj godini poslovanja dobilo zadatak da organizuje čuvenu manifestaciju „Smederevska jesen”, koja je od 7. do 10. septembra ugostila više od 250.000 posetilaca.