U Kragujevcu je održan Dan nauke i inovacija u okviru projekta „Srbija zemlja nauke, zemlja inovacija”, koji je pokrenulo Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Fond za inovacionu delatnost, Fond za nauku i Centar za promociju nauke, za ovaj događaj organizovali su raznovrsne aktivnosti sa ciljem da motivišu prisutne da aktivno učestvuju u stvaranju i primeni inovativnih rešenja i naučnih dostignuća, kako u profesionalnom, tako i u svakodnevnom životu.

Jelena Pavić, član Gradskog veća pruža podršku i ističe značaj projekta stavljajući akcenat na angažovanje mladih.

- Želim da istaknem da izgradnja Inovacionog distrikta zajedno sa Državnim Data centrom i Centrom izvrsnosti predstavlja veliku šansu za mlade, njihovo usavršavanje i zaposlenje. Mladi treba da odlaze na usavršavanje u inostranstvu, ali treba i da se vrate u svoju matičnu zemlju, u svoj grad i da tu napreduju, rekla je Pavić.

Prisutni su stekli uvid u najnovije inicijative, programe podrške, izvore finansiranja, poreske olakšice, resurse i infrastrukturu istraživačkog i inovacionog ekosistema koji su stalno dostupni u okviru relevantnih institucija, ali stekli su i uvid o projektu „INTELHART” predstavljenom od strane prof. dr Nenada Filipovića, rektora Univerziteta u Kragujevcu.

Projekat je počeo od 1. januara i vezan je za razvoj softvera za novu dijagnostiku pacijenata sa srčanom slabošću. Radi se o softveru koji će biti analiziran iz četiri klinička centra – Kragujevca, Beograda, Niša i Novog Sada.

- Želimo da napravimo jedan sistem koji će pomoći pacijentima i radićemo testiranja na dve hiljade pacijenata do kraja projekta. Projekat traje tri godine i sada smo u početnoj fazi skupljanja podataka od pacijenata. Kada završimo taj softver koji se bazira na raznim algoritmima veštačke inteligencije kompjuterskog modeliranja, on će za novog pacijenta koji dođe kod lekara dati optimalnu terapiju, predviđanje i razvoj bolesti i dati ono što  treba da koristi od lekova i na koji način će dalje njegova terapija da se odvija, rekao je Filipović.

Vladimir Radovanović, pomoćnik ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija ističe da je od samog osnivanja fonda za nauku 2019. godine plasirano oko 81,7 miliona evra u projekte koji se tiču nauke.

- Dakle, ideja jeste da mi kroz ovaj program približimo ono sto mi radimo i približimo programe koji sprovodi fond za nauku, fond za inovacionu delatnost, približimo programe koji se sprovode u lokalnoj samoupravi koji opet mogu omogućiti ostvarivanje ciljeva. Do sada smo obišli deset gradova, Kragujevac je jedanaesti grad, i više od dve i po hiljade učesnika je učestvovalo kroz naš program. Generalno naš cilj je da dopremo do svakog inovatora, do svakog naučnika u Srbiji i da im omogućimo protok informacija, da im omogućimo da se bave naukom i da se bave inovacijom.

Prof. dr Dragan Povrenović sa Tehnološko-metalurškog fakulteta, prisutne je upoznao sa detaljima „Takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju 2024”, koje se kao državni projekat održava od 2005. godine, a realizuje ga organizacioni tim sa Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

- Želimo da pokušamo da pružimo šansu svakom čoveku u Srbiji bez obzira koliko ima godina, kakav je i kog obrazovanja, samo je potrebno da ima dobru ideju i da bude uporan, ističe Povrenović.

Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju promoviše preduzetnički način razmišljanja i ponašanja tako što učesnicima daje edukativnu i finansijsku podršku.

Takmičenje se realizuje u tri kategorije. Za inovativne ideje srednjoškolskih i studentskih timova rok za prijavu je 30. mart, dok je za Realizovane inovacije i Inovaciono selo rok 5. maj 2024. godine. Nagradni fond za ovu godinu je šest miliona dinara.

„Medijski sadržaj proizveden je kao deo Projekta koji se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD, već isključivo aurora“