Zarađuje manje od 55.000 dinara, ima 2 slaobodna dana nedeljno i najviše 25 dana odmora godišnje, poslodavac mu uredno plaća platu i doprinose, ali nedovoljno poštuje njegova radna prava. U firmi ne postoji sindikat, ali radnik i onako u sidikat ne veruje, a ne obraća se ni inspekciji rada. Kako je u poslednjih godinu dana bilo otkaza u firmi u kojoj je zaposlen radnik strahuje od otkaza.

Ovako, prema rezultatima ankete koju je portal Pressek sproveo tokom oktobra izgleda profil zaposlenog u Kragujevcu. Onlajn upitnik je popunilo stotinak zaposlenih Kragujevčanki i Kragujevčana uzrasta od 18 do 60 godina, od koji 58 odsto ima srednju stručnu spremu, a 47 odsto višu ili visoku.

Više od trećine učesnika ankete ocenilo je da njihov poslodavac uopšte ne poštuje radna prava zaposlenih (poštovanje radnih prava ocenili su jedinicom ili dvojkom), dok četvrtina tvrdi da se u nihovoj firmi radna prava u potpunosti poštuju.

Na pitanje „da li su u poslednje dve godine prekršena vaša radna prava“ 52.,7 odsto je odgovorlo potvrdno. Još veći je procenat onih koji kažu da su bili izloženi mobingu (56%). Međutim, tek 12,1 odsto kaže da se obratilo inspekciji rada.

Većina je potvrdila i da u njihovoj firmi sindikat ne postoji (59,3%), a još veći je udeo onih koji smatraju da ih sindikat ne može zaštititi od kršenja radnih prava (64,8%).

Na pitanje „da li je neko u vašoj firmi u poslednjih godinu dana dobio otkaz“ 52,7 odsto anketiranih je odgovorilo „da“. Zato i ne čudi što je kod većine prisutan strah od otkaza. Neprekidan strah od otkaza ima 41,8 anketiranih Kragujevčana, dok se kod još 29,7 odsto taj strah ponekad javlja.

Anketa je pokazala da svega 4,4 odsto ne dobija platu redovno, dok je 13,2 odsto onih kojima se ne plaćaju redovno doprinosi na zaradu.

Većina učesnika ankete (60,4 odsto) ima dva slobodna dana sedmično, dok više od trećine može da računa na samo jedan slobodan dan tokom sedmice (35,2 procenta). Preostali pak imaju više od dva slobodna dana.

Iako je Zakonom o radu propisano da zaposleni tokom godine mora da ima najmanje 20 dana godišnjeg odnora poražavajuć je podatak da više od petine anketiranih Kragujevčana i Kragujevčanki ima manje od 15 dana odmora. Između 16 i 25 dana odmora ima 42,9 odsto ispitanika, dok 26,9 procenata odmara od 16 do 35 dana tokom godine.

Svaki deseti učesnik ankete ima platu manju od 35.000 dinara, što je trenutni iznos minimalca u Srbiji.Najbrojniji su oni koji zarađuju između 35.001 i 45.000 dinara – njih je 28.6 odsto, dok 18,7 odsto ima platu u rasponu od 45.001 do 55.000 dinara.

Zanimljivo je da većina zaposlenih svoje poznavanje odredbi Zakona o radu ocenjuje skromno. Najveći broj anketiranih sebi je dao trojku (31,9). Četvorkom je svoje znanje ocenilo 18,7 odsto učesnika ankete. Dok je podjednak broj onih koji smatraju da zakon znaju odlično ili da ga ne poznaju uopšte – 16,5 odsto. I ocenu dovoljan 2 sebi je takođe dalo 16,5 odsto anketiranih.