Samostalni sindikat FAS pozvao je radnike kragujevačkog Fijata i kooperantskih kompanija da se sutra u 10 sati ponovo okupe pred fabričkom kapijom kod Šest topola. Predstavnici radnika koji su organizovali protest 13. aprila, pak poručuju kolegama da ostanu kod kuće.

- Nakon upravo završenog razgovora sa vrhom kompanije Stillantis u Kragujevcu i novim menadžerima, odbijeni su svi naši predlozi da se popravi ponuda koju je kompanija dala radnicima za odlazak na rad u  inostranstvo ili napuštanje fabrike. Predstavnici kompanije izneli su čvrst stav, da ništa ne žele da promene u svojoj ponudi, navodi se u saopštenju koje potpisuje Saša Đorđević, predsednik Samostalnog sindikata FAS i dodaje da će „sindikat preduzeti odlučnu akciju da bi kako bi se zaštitila radna mesta, porodice i naš grad“. 

Igor Anđić, jedan od predstavnika radnika koji su organizovali protest 13. maja, kaže da su oni „protiv tog skupa“,

- Pozivamo radnike da nikako ne izlaze na protest, jer se radi o novoj prevari menadžmenta Fijata i Samostalnog sindikata. Mi smo napravili dogovor sa Vladom Srbije i poštovaćemo datu reč da ne izlazimo na protest dok zvanično ne bude izneta ponuda za socijalni program, kaže Igor Anđić, dodajući da je u pitanju „pokušaj sindikata da vrati legitimitet“.

Nakon što su 12. maja radnici, da podsetimo, sukcesivno pozivani da se upoznaju sa ponudom za odlazak u inostranstvu, grupa ranika organizovala je 13. maja protest, na kome su između ostalog saopštili „da su razvlastili sve sindikate te da ne žele da oni pregovaraju u njihovo ime“. Od države, kao trećinskog vlasnika, zahtevali su da ih zaštiti od najavljenog otpuštanja, te da se iznađe prelazno rešenje do početka proizvodnje novog modela, koji je najavljen za 2024. godinu. (Vidi LINK)

Već 16. maja nakon razgovora u Vladi Srbije saopšteno je da će do kraja maja biti predočen socijalni program.

Poslodavac je, da podsetimo, u prvi mah radnicima u fabrici u Kragujevcu ponudio da odu na dvogodišnji rad u fabrikama u inostranstvu Stelatnisa, u čijem sastavu posluje Fijat, ili da napuste fabriku uz zakonske otpremnine. Redakcija portala Pressek pokušala je da stupi u kontakt sa Sašom Đorđevićem, predstavnikom Samostalnog sindikata, i sazna detalje ponude koja je „na stolu” nakon pregovora, ali on nije odgovarao na pozive.

Stellantis je između ostalog danas saopštio da je „za samo jednu nedelju, 25% pozvanih zaposlenih izrazilo interesovanje za rad u inostranstvu”.

- Više od 100 kolega već je prihvatilo rad u drugim Stellantis fabrikama u Evropi. Značajan broj radnih mesta u inostranstvu biće obezbeđen, a pojedinačni intervjui će se nastaviti tokom narednih dana, navodi se u saopštenju.

Ujedinjeni granski sindikat (UGS) Nezavisnost fabrike automobila u Kragujevcu ocenio je da je posle saopštenja kompanija Stelantis postalo potpuno jasno da je dogovor između predstavnika dela radnika te fabrike i nadležnih ministarstava „bio račun bez krčmara“.

Predsednik tog sindikata Zoran Stanić rekao je agenciji FoNet da je taj dogovor bio ishitren jer je postignut bez prisustva poslodavca i da je sada trenutak da se u svetlu nove realnosti zajedničkim snagama popravi.

- Činjenica je da je izjašnjavanje radnika produženo do kraja ove nedelje, a naredne nedelje treba da bude objavljena Fijatova ponuda socijalnog programa. Kada to bude zvanično i kada vidimo kakvi se uslovi nude, tada možemo da krenemo sa pregovorima, rekao je Stanić.

On je istakao da u pregovorima sa poslodavcem pored sindikata treba da učestvuju i predstavnici radnika koji su izrazili nepoverenje prema sindikatima zbog straha da će prihvatiti nešto što nije u interesu zaposlenih.

Država je, da podsetimo, 28. aprila potpisala ugovor o proizvodnji električnog automobila u Kragujevcu sa Stelantisom. Proizvodnja bi kako je tada najavljeno trebalo da počne 2024. godine. 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je pre desetak dana da će država pomoći radnicima FCA, ali da država ne može da odlučuje šta će raditi privatni vlasnik.

Vučić je rekao da je potpisan ugovor i da će država subvencionisati „ogromnim parama” novu proizvodnju u Kragujevcu kako bi zaštitila radnike, dodajući da će novi ugovor biti „100 puta povoljniji od starog”.