Sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je da „niko ne zna šta sadrži ugovor države sa Stelantisom”, u čijem sastavu posluje i kragujevačka fabrika automobila Fijat Krajsler automobili Srbija, pa da zbog toga nije poznato da li postoji tranzicioni period do početka proizvodnje električnog vozila 2024. godine i šta predviđa.

- I prvi ugovor bivše vlade sa Fijatom ostao je tajna, a i ovaj drug, pa niko ne zna, osim predsednika države Aleksandra Vučića, da li je njime predviđen tranzicioni period do početka proizvodnje električnog vozila i šta predviđa, rekao je Mihajlović za Betu.

Vučić je rekao da će „Stelantis imati ogromne obaveze prema radnicima jer postoji tranzicioni period u kojem će zadržati dve trećine ili tri četvrtine radnika, ne znam koliko, koje će da plaćaju za to vreme”, kao i da će ostale država zaposliti kao i radnike Geoksa iz Vranja.

Mihajlović je rekao da ne zna na koji broj radnika se odnosi „dve trećine ili tri četvrtine”, kako je rekao Vučić. Dodao je da još nisu zaposleni ni svi radnici Geoksa, nakon zatvaranja fabrike.

Mihajlović je rekao da ni oni koji su potpisali ugovor sa Stelantisom ne znaju šta su potpisali, pa tako ministarka privrede Anđelka Atanasković može da kaže da joj nije poznato šta je ta kompanija planirala sa radnicima u prelaznom periodu dok traju pripreme za početak proizvodnje električnog vozila 2024. godine.

- Nikome nije jasno šta se planira u kragujevačkom Fijatu, mnogi su igrači bez dometa, jedino Vučić za šta je u ugovoru, rekao je Mihajlović.

On je ranije rekao da bi fabrika u svakom trenutku trebalo da ima 3.200 zaposlenih, ali da nema informaciju da li se poštuje ta odredba iz ugovora. Istakao je da bi Fijat po zakonu morao da plaća radnike za vreme odsustva sa posla zbog pripreme proizvodnje novog vozila, ali da u Srbiji nema zakona.

Poslovodstvo Fijata u Kragujevcu obavestilo je radnike da zbog pripreme proizvodnje novog vozila fabrika neće raditi do 2024. godine i da mogu da biraju jednu od dve opcije, otpremnine ili odlazak u inostranstvo u jednu od četiri fabrike te kompanije u Češkoj, Poljskoj, Nemačkoj ili Italiji.

Krajem aprila, kada je država potpisala ugovor sa Stelantisom o proizvodnji električnog vozila, Vučić je rekao da je investicija vredna 190 miliona evra, a da će Srbija dati 48 miliona evra „jer je to važno zbog Kragujevca, cele Šumadije, ali i Srbije”. On je rekao da „nije više pitanje koliko ćemo zaposlenih imati, već kakvu vrednost pravimo, koliki je rast bruto domaćeg proizvoda (BDP)”.