Ministartvo rada ne može da pomognu kragujevačkom Grafoprometu, kao ni drugim državnim preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI, navodi se u odgovoru ove institucije na otvoreno pismo Saveza samostalnih sindikata Kragujevca.

Da podsetimo, Grafopromet d.o.o. nije dobio sredstva predviđena Programom ekonomskih mera Vlade Republike Srbije, odnosno tri minimalne zarade za sve zaposlene, jer se ovaj program  odnosi samo na privatna preduzeća. Savez samostalnih sindikata Kragujevca, je zbog toga 25. maja uputio otvoreno pismo ministru i ukazao mu na teško stanje u „Grafoprometu“ u Kragujevcu, čiji su radnici ostali bez aprilske zarade, uz ocenu da je to posledica pandemije i prekida privrednih aktivnosti, ali i nebrige države.

Kako je za portal Pressek objasnio Jugoslav Ristić, predsednik SSSK, Ministarstvo rada ih je uputilo na Ministarstvo finansija. Zato su ovoga puta, u ovom sindikatu odlučili da se pismeno obrate premijerki Vlade Ani Brnabić.

- Naše obraćanje Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoranu Đorđeviću i odgovor koji smo dobili od tog Ministarstva, nisu doveli do isplaćivanja zarada u preduzeću Grafopromet d.o.o. koje je 100% u državnom vlasništvu i koje zapošljava 30 osoba od kojih su 18 invalidi, od čega su 13 lica sa posebnim potrebama. Transmisija problema na drugo ministarstvo ne vodi ka rešenju, rekao je Jugoslav Ristić.

On je naveo da je 30 radnika Grafopromera, ostalo bez sredstava za život, jer već duži period nisu primili zarade.

- Time su prinuđeni da započnu borbu za svoj opstanak. Problem jeste nastao kao posledica pandemije i prekida privrednih aktivnosti, kao i prekidom rada državnih institucija, za koje Grafopromet d.o.o.  radi, ali je posebno usložen nebrigom države, dodao je Ristić.

Kako u Srbiji postoji 57 preduzeća, koja se bave profesionalnom rehabilitacijom i zapošljavanjem osoba sa invaliditetom, od čega je 16 preduzeća u državnom vlasništvu, a ostala su privatna, radnicima ovog preduzeća je neshvatljiva podela koju je država učinila i novac dala privatnim preduzećima, a nije preduzećima koja su u njenom vlasništvu.

- Da li to znači da ova preduzeća u državnom vlasništvu ne treba da postoje? Takvom uredbom, ovih 16 preduzeća je isključeno iz mogućnosti dobijanja povoljnih kredita. Posebno ovom stanju doprinose i milionski dugovi koje državne institucije imaju prema Grafoprometu d.o.o. za realizovane poslove, naveo je Savez samostalnih sindikata Kragujevca, u otvorenom pismu Ani Brnabić.

U pismu se dalje navodi, da obustavljanje postupka Javnog poziva za dodelu sredstava preduzećima ove delatnosti, koja treba da poboljša uslove rada ovih preduzeća, uz obrazloženje da Ministarstvo finansija nema novac za taj već upućen Javni poziv, za radnike ovog preduzeća je konačni znak da država odustaje od postojanja ovih preduzeća u državnom vlasništvu.

- Potpuno je neprihvatljivo razdvajanje radnika, na one koji rade u državnom ili privatnom preduzeću, a posebnu težinu ima činjenica da većinu zaposlenih čine invalidi i osobe sa posebnim potrebama, smatraju u ovom sindikatu.

Sindikat traži od Vlade Republike Srbije da hitno iznađe sredstva i pomogne Grafoprometu d.o.o., bar toliko koliko je pomoć data privatnim preduzećima iste delatnosti, ili da saopšte kakve su namere države prema ovim preduzećima.