Poslovodstvo Fijat Plastika u Kragujevcu traži da sindikat ove fabrike da potpiše kolektivni ugovor bez uvida u taj dokument, ističu sindikalci.

U sindikalnoj organizaciji Samostalnog sindikata „Magneti Marelli” kažu da sporni kolektivni ugovor, sadrži nezakonite i protivustavne članove, usled čega ovaj sindikat već godinama odbija potpisivanje istog. Sada je, pride, njime predviđena i promena metodologije obračuna regresa, kojom se, u praksi, značajno umanjuje iznos koji bi radnici trebalo da dobiju.

- Glavni problem je u tome što se od sindikata traži da potpiše Kolektivni ugovor koji nije dobio na uvid, dakle na slepo, što je, takođe, protivzakonito. Razlog je to što kolektivni ugovor sadrži nezakonite odredbe, kojima se sindikat odriče prava na štrajk, u zamenu za izvesne benefite, koji su ništa drugo do benefiti koje već imamo i Pravilnikom o radu, donetom nakon prethodnih neuspešnih pregovora, a koji nije vremenski oročen, navode u ovom sindikatu.

S druge strane, realno umanjenje regresa pravda se trenutnom epidemiološkom situacijom, te malom proizvodnjom, usled čega, navodno, kompanija trpi velike gubitke. Na pitanje zašto se ne počinje sa proizvodnjom novog modela, u sinidkatu dobijaju odgovor da o tome menadžement nema ovlašćenja da daje izjave.

U Samostalnom sindikatu „Magneti Marelli” u saopštenju naglašavaju nekoliko činjenica:

- Radnici FCA Srbija radili su gotovi sve vreme u periodu najteže epidemiološke situacije.

- FIAT Plastic je iskoristio paket pomoći države, tj. dobio uplatu pet minimalnih plata za pet meseci tokom moratorijuma za svakog radnika.

- FIAT Plastic je iskoristio sve moguće subvencije i olakšice, dobijene od države tokom prethodnih godina.

- FCA je multimilijarderska, multinacionalna kompanija, i može da organizuje proizvodnju novog modela kad god to poželi. Da li je razlog što to ne čini, pregovori sa državom, „ispod žita“, o novom krugu subvencija, ili neki drugi razlog, za nas nije bitno. Radnici Fijata žele da rade, i rade, često u vrlo teškim uslovima, po vrelini, hladnoći, većim od onih propisanih Zakonom o radu, pa i tokom epidemije, kao što je slučaj u prethodnom periodu, pa smatramo da nije fer da se kola slome na tim radnicima, kažu u ovom sindikatu.

Zbog svega navedenog, u sindikatu „Magneti Marelli” obaveštavaju kako svoje članove, tako i javnost, da neće pristati na ucene i pritiske i dozvoliti da statut i odluke strane kompanije budu iznad prava radnika, zagarantovanih ustavom naše zemlje, i iznad samog Ustava.