Najniže troškove za grejanje imaće domaćinstva koja se greju na drvo, u područjima Srbije u kojima se ono može nabaviti po nižim cenama, 4.650 dinara po kubiku, i ukoliko imaju novije peći čija je efikasnost veća, saopštila je Agencija za energetiku.

U tom slučaju, domaćinstvima će za kupovinu goriva za grejanje prosečno izolovanog stana od 60 kvadrata biti potrebno 38,3 hiljada dinara za sezonu.

Značajno veće troškove, oko 62 hiljade dinara, imaće domaćinstva koja koriste skuplje ogrevno drvo, čija je cena 6.350 dinara po kubiku, i imaju manje efikasne peći.

Po prosečnoj ceni prirodnog gasa u Srbiji, za grejanje tokom cele zimske sezone domaćinstva treba da za to gorivo izdvoje 42 hiljade dinara, dok su troškovi grejanja na ugalj od 48 hiljada do 52 hiljade dinara. Onima koji se greju na „pelet”, godišnji troškovi iznose oko 59 hiljada dinara, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za to gorivo.

Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći, imaće sezonski trošak od 50 hiljada dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna tarifa električne energije.

Dopunjavanje termoakumulacione peći tokom dana, korišćenjem skuplje električne energije i samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za 44 odsto, tako da oni iznose oko 72 hiljade dinara, što je skuplje od većine alternativnih goriva, navela je Agencija.

Najveće troškove imaće domaćinstva koja za grejanje koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje, propan butan gas i lož ulje.

Njihovi troškovi su 133 hiljada dinara za električnu energiju, 122 hiljade dinara za propan butan gas, odnosno 85 hiljada dinara za lož ulje.