Japanski astronom uspeo je da snimi udar meteorita u Mesec, što je izazvalo kratak blesak na noćnoj strani našeg pratioca. Daiči Fudži, kustos Gradskog muzeja Hiracuka, snimio je ovaj udar meteorita pomoću kamera postavljenih za praćenje Meseca.

Udar se dogodio 23. februara u 20.14 po japanskom vremenu (11.14 GMT). Čini se da je meteorit udario u blizini kratera nazvanog po nemačkom astronomu Ludvigu Ideleru, severozapadno od kratera Pitiskus (takođe nazvanom po nemačkom matematičaru i astronomu Bartolomeju Pitiskusu), navodi Fudži.

Meteori putuju u proseku brzinom od oko 48.280 kilometara na sat ili 13,4 kilometra u sekundi. Njihovi udari pri velikim brzinama stvaraju intenzivnu toplotu i ostavljaju kratere, a prilikom udara proizvode snažan blesak. Udari meteorita u Mesec mogu da se vide sa Zemlje, ako su dovoljno veliki i ako se dogode tokom lunarne noći na strani okrenutoj prema našoj planeti.

Novostvoreni krater bi mogao imati oko desetak metara u prečniku što bi mogao da potvrdi Nasin lunarni orbiter ili indijska sonda „Čandrijan 2“, smatra Fudži.

Meteori se gotovo svakodnevno sudaraju sa Zemljom, međutim velika većina u potpunosti izgori u kontaktu sa atmosferom. Pošto Mesec ima samo veoma slabu egzosferu, meteori stižu do njegove površine stvarajući kratere.