Vrhovni sud Španije presudio je da grupa vlasnika nekretnina u naturističkom naselju ne sme da insistira da zajedničke prostore i sadržaje mogu da koriste samo nagi stanovnici.

Neslaganje koje je nastalo u jednom španskom naturističkom vikend-naselju dobilo je epilog na sudu. Vlasnici nekretnina ne smeju da insistiraju da komunalne površine mogu da koriste samo nagi stanovnici, navodi se u presudi.

Sudski postupak pokrenulo je osmoro ljudi u naselju u andaluzijskoj provinciji Almerija, tvrdeći da nametnuta politika golotinje krši njihova osnovna prava. Nakon što su regionalni sudovi odbacili njihov slučaj, odlučili su da ga iznesu pred Vrhovni sud Španije, koji je na kraju presudio u njihovu korist.

Iako su neki vlasnici nekretnina u naselju sugerisali da je njihova zajednica rođena sa „snažnim naturističko-nudističkim pozivom” i da je golotinja „neophodna” u zajedničkim oblastima kao što su bazen i bašte, sudije se nisu saglasile.

Utvrđeno je da je pritisak da se poštuju pravila koja podrazumevaju nudizam imao dubok i uznemirujući efekat na one koji nisu želeli da ih praktikuju.

- Stvorena je klima koja je bila nepodnošljiva za podnosioce tužbe, ali i za mnoge druge komšije, koje su bile proganjane i diskriminisane isključivo zato što nisu praktikovale nudizam. Njihove kuće za odmor su od mesta relaksacije postale mesta patnje, navodi se u obrazloženju presude.

U odluci Vrhovnog suda Španije navodi se i da je greška što su niži sudovi odbacili ranije pritužbe:

- Ovaj sud je utvrdio očitu grešku u dokazima koji su korišćeni, s obzirom na to da jednostavno čitanje zapisnika sa sastanka zajednice jasno dokazuje da statuti kojim se reguliše život u naselju nisu odobreni većinski i da to pitanje nije razmatrano u ranijim postupcima.

Sudije Vrhovnog suda primetile su da su činjenice slučaja daleko prevazišle ono što su oni nazvali „pukom dijalektičkom debatom” i uključivale nametanje pravila koja su ozbiljno kršila osnovna prava.

- Iako je prethodno bilo pokušaja nametanja naturizma, tokom Strasne sedmice 2017. godine, sada je angažovano preduzeće za obezbeđenje koje je rasporedilo nekoliko čuvara na ulazu u bazen i uputila ih da ne dozvole ulazak svima koji nisu nagi i da udalje sa bazena sve one koji nose kupaći kostim, naglašava se u obrazloženju.

Sud je presudio u korist podnosilaca tužbe, ističući da nije bilo osnova za uvođenje pravila, koja su, kako se navodi, prekršila prava podnosilaca tužbe na privatnost i slobodu kretanja, kao i diskriminisala njihove misli i ideje.

- Nije bilo razloga da se samovoljno – primenom sile, kao što je angažovanje privatnog obezbeđenja – spreči podnosiocima tužbe da uživaju prava koja im pripadaju u zajedničkim oblastima ako ne praktikuju nudizam, koji, iako je legitiman izbor i treba da se poštuje, ne može se sprovodi nad drugima bez razloga, zaključuje se u presudi.

Sud je naložio da se svim podnosiocima pritužbi isplati po 1.000 evra kao nadoknadu za bol i patnju koju su doživeli.