Ispod hrama u drevnom gradu Taposiris Magna na obali Egipta, stručnjaci su otkrili ogroman tunel dužine 1.305 metara, za koji kažu da je „geometrijsko čudo”, čiji dizajn vuče inspiraciju od grčkih građevina. Arheolozi tvrde da bi mogao da ih odvede do grobnice Kleopatre.

Tokom iskopavanja i istraživanja hrama, Katlin Martinez sa Univerziteta Santo Domingo iz Dominikanske Republike zajedno sa kolegama otkrila je prošle godine strukturu 13 metara ispod površine. Sa dva metra visokom tavanicom tunel se proteže neverovatnih 1.305 metara i prokopan je kroz čist peščar.

Dizajn tunela, prema navodima egipatskog ministarstva za turizam i antikvitete je izuzetno sličan 1.036 metara dugačkom Eupalinosovom tunelu na grčkom ostrvu Samos, koji je sagrađen u šestom veku pre nove ere i služio je kao akvadukt.

Eupalinosov tunel se često naziva biserom inženjerstva, jer je bio bez presedana u dizajnu i gradnji tog vremena. Iako tunel u Taposiris Magni možda nije bez premca, trud uložen u njegovo osmišljavanje i gradnju jednako je impresivan.

Delovi tunela ispod Taposiris Magne su pod vodom, a njegova tačna funkcija je i dalje nepoznata.

Martinezova, koja u otkopavanju i istraživanju drevnog grada učestvuje još od 2004. godine u potrazi za izgubljenom grobnicom Kleopatre Sedme, veruje da bi tunel mogao da je odvede do nje. Prethodna iskopavanja iznedrila su neke tragove koji su vezani za poznatu faraonku i poslednju u nizu dinastije Ptolomejida.

Taposiris Magnu je osnovao oko 280. godine pre nove ere Ptolomej Drugi, sin jednog od najboljih generala Aleksandra Velikog i osnivača dinastije – Ptolomeja Prvog Sotera.

Grad je, u stvari, ogroman hram posvećen Ozirisu [staroegipatski bog podzemlja] i njegovoj kraljici Izidi, a Taposiris Magna u prevodu znači „velika grobnica Ozirisa“. Dobro je poznato da je Kleopatra gajila izuzetno poštovanje i kult obožavanja Ozirisa.

Širom tunela otkriveni su mnogi predmeti i novčići sa likovima Kleopatre i Aleksandra Velikog. U hramu se nalaze brojne manje grobnice u grčko-rimskom stilu, a arheolozi veruju da bi Kleopatra i Marko Antonije mogli takođe da budu u pokopani tu.

Uprkos tome što istraživači nisu sigurni da bi tunel mogao da ih odvede do grobnica, sledeća faza ispitivanja biće fokusirana na obalu Sredozemnog mora. Između 320. godine pre nove ere i 1303. godine nove ere desio se veliki broj zemljotresa u tom području zbog čega se deo hrama i tunela urušio.