Sofija Protulipac, Tatjana Živković, Radomir Žugić, Ljubomir Đorić i Stamenka Stepanović igraju domine.

Društvo vremešnih Kragujevčana, od kojih je većina u devetoj deceniji, okuplja se svakog radnog dana u u Dnevnom boravku za stara lica.

- Lepo nam je ovde. Gospodski nas ujutru doveze vozač. Doručkujemo. Onda se družimo. Posle ručka nas vozač odveze kući. Znači nam ovo puno, kaže Sofija Protulipac.

Ljubomir Đorić slaže se sa Sofijom.

- Društvo je složno, hrana je super. Osoblje je odlično. Malopre sam merio pritisak, odličan je, komentariše devedesetpetogodišnji Đorić.

Dnevni boravak u okviru Centra za razvoj socijalnih usluga „Kneginja Ljubica“ ne pruža im samo lepo uređen prostor u kome mogu da se druže uz društvene igre ili zajedno proslavlju rođendane i praznike.

- Ideja je da dan ne provode samo uz televizijski program. Ovde mogu da uče na primer dekupaž tehniku, igraju igre meorije koje su važne za očuvanje mentalnog zdravlje. Poenta je da se izvuku iz svoje sredine gde je usamljenost preovlađujuća, kaže Marina Milošević, stručni radnik za dnevni boravak

Istraživanja pokazuju da je 68% starijih osoba u Srbiji je usamljeno, a usamljenost je jedan od glavnih faktora rizika za mentalno zdravlje starih.

- Kad je čovek usamljen i mentalno propadanje je brže. Radi se na tome da se mentalne sposobnosti očuvaju što duže, ako već ne mogu da se unaprede, objašnjava Milošević.

Osoblje Dnevnog boravka za stare često organizuje i izlete i izlaske.  

- Zajedno proslavljamo slave, praznike, Novu godinu. Vole obilaske manastira, odlazak u pozorište, kaže Milošević.

Dnevni boravak za stara lica u Čika Matinoj ulici funkcioniše od 2011. godine, a pruža dnevno zbrinjavanje starijim, hronično obolelim licima, kako bi im se uz podsticanje socijalne uključenosti održao ili unapredio kvalitet života u sopstvenoj porodici i odložio smeštaj u instituciju.

- Dnevni boravak u skladu sa licencom dobijenom od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja ima kapacitet od ukupno 10 korisnika. Interesovanje naših najstarijih sugrađana je veliko. Na žalost, imajući u vidu ograničeni kapacitet usluge često se ne može izaći u susret svim zahtevima, zato je jedan od naših ciljeva u budućnosti proširenje kapaciteta ove usluge, objašnjava Katarina Živadinović, direktorka Centra za razvoj socijalnih usluga „Kneginja Ljubica“.

Zainteresovani sugrađani se javljaju Centru za socijalni rad „Solidarnost“, nakon čega potrebu za obezbeđivanjem usluge Dnevnog boravka za stara lica utvrđuje stručni radnik.

Tokom pružanja usluge stručni radnik kontinuirano prati potrebe korisnika i obezbeđuje stručnu podršku kako korisnicima, tako i njihovim porodicama.

- Stručni saradnici sprovode i radno-okupacione terapije kojima se pozitivno utiče na mentalne i fizičke sposobnosti. Naravno, izbor aktivnosti uvek je prilagođen ličnim interesovanjima i kapacitetima korisnika, navodi Živadinović.

Većina trenutnih korisnika Dnevnog boravka je starija od 80 godina.

-  Oni su često usamljeni. Njihova generacija prirodno se osipa, pa ovde dobijaju društvo vršnjaka. Nudi im se organizovano provođenje vremena uz radno okupacionu terapiju i obroke. Ovde mogu da budu svakog dana od 7 ujutru do 2 sata popodne. Organizujemo prevoz, ali mogu da dođu i samostalno, objašnjava Živadinović.

Tokom prethodnih godinu dana usluge Dnevnog boravka za stara lica koristilo je 13 Kragujevčana.

- Ova usluga puno znači udovcima koji su sami jer imaju topli obrok svakodnevno. Jedno vreme preovlađivali muškarci, sada je struktura ujednačena, dodaje Živadinović.

Uslugu Dnevnog boravka, inače, mogu koristiti mentalno očuvana lica i lica u početnim fazama demencije starija od 60 godina koja su obolela od hronični bolesti, polupokretna ili poluzavisna od pomoći drugog lica i u određenom stepenu invalidnosti.

Dostupna je svim Kragujevčanima bez obzira u kom delu grada žive.

Nega i pomoć u kući

Pored Dnevnog boravka Centar za razvoj socijalnih usluga „Kneginja Ljubica“ starima nudi i uslugu pomoći i nege u kući, odnosno gerontodomaćica.

Prioritet za korišćenje ove usluge imaju starija lica koja žive sama i nisu u stanju da se staraju o sebi ili žive sa srodnicima koji nisu u mogućnosti da im pruže adekvatnu pomoć.

Izuzetno, uslugu mogu koristiti lica mlađa od 65 godina sa trajnim invaliditetom kojima je ovakav vid pomoći neophodan.

Usluga je organizovana na gradskom području i realizuje se radnim danima u trajanju od 2 sata dnevno po korisniku.

Dinamika poseta gerontodomaćice na nedeljnom nivou i sadržaj usluge uslovljeni su zdravstvenim stanjem korisnika i njegovom porodičnom situacijom.

Interesovanje za ovu ulugu je veliko, ali, na žalost, Centar za razvoj socijalnih usluga „Kneginja Ljubica“ trenutno na raspolaganju ima samo sedam gerontodomaćica. Zbog toga se neretko formiraju liste čekanja.

Inače, pomoć i negu u kući tokom ove godine koristi 134 Kragujevčana.  

Bliže informacije o ovoj usluzi mogu se dobiti na telefone 034/203-431, 034/207-624.