Dug građana Kragujevca, kao i privrednih društava prema JKP Vodovod i kanalizacija iznosi 1,3 milijardi dinara.
Zaključno sa 31. januarom ove godine domaćinstva u Kragujevcu Vodovodu su dugovala ukupno 1.033.042.742 dinara, dok je dug privrede iznosio 271.407.549 dinara.
Ilustracije radi ukupan poslovni prihod ovog kragujevačkog komunalnog preduzeća u prethodnoj godini iznosio je 1,6 milijardi dinara.
U izveštaju Državne revizorske institucije „Efikasnost naplate potraživanja u javnim preduzećima koja pružaju komunalne usluge korisnicima“ u okviru koga je analizirano i JKP Vodovod i kanalizacija Kragujevac konstatuje se da javna preduzeća nisu efikasna u naplati svojih potraživanja.
- Javna preduzeća svojim aktivnostima nisu obezbedila tačne, potpune i ažurne evidencije, niti potpuno i blagovremeno fakturisanje usluga, što je umanjilo njihovu efikasnost prilikom utvrđivanja tačnog stanja potraživanja po osnovu pruženih komunalnih usluga, navodi se u ovom izveštaju.
Pored JKP Vodovod i kanalizacija Kragujevac, u izveštaju je analiziran i rad JKP vodovod Kraljevo, JKP Komunalac Čačak i JKP Čistoća i zelenilo „Zrenjanin“.
- U poslovnim knjigama posmatranih preduzeća, potraživanja od fizičkih lica starija od godinu dana kreću se u rasponu od 55% do 85%, dok se potraživanja od pravnih lica starija od tri godine kreću u rasponu od 28% do 61%, navodi se u izveštaju DRI, dodaje se takođe da nisu sva ova potraživanja zastarela, jer je u mnogim slučajevima pokrenut postupak prinudne naplate ili reprograma duga.
Prema proceni državnih revizora na osnovu analiziranih dugovanja iz 2022. godine 12% potraživanja JKP Vodovod i kanalizacija Kragujevac su starija od godinu dana, „za koja nije pokrenut postupak prinudne naplate, niti zaključen Sporazum o plaćanju duga na rate, što su zastarela potraživanja sa aspekta Zakona o obligacionim odnosima“.
U JKP Vodovod i kanalizacija Kragujevac kažu da je „u toku je analiza starosti duga za fizička lica tako da će se krajem februara 2024.godine dobiti realan pokazatelj zastarelih potrazivanja.
Kragujevački Vodovod svakog meseca uputi između 2.500 i 2.800 opomena neurednim platišama.
- Na osnovu visine duga i kašnjenja u plaćanju utvrđuju se korisnici koji duguju, istima se upućuje opomena za naplatu duga i ukoliko se ne odazovu opomeni i izvrše plaćanje, prema njima se nastavlja postupak kod nadležnih javnih izvršitelja, kažu u JKP Vodovod i kanalizacija za portal Pressek.
Pozitivni efekti opomene kao mere su, navode revizori u svom izveštaju, bolja naplata potraživanja u mesecu u kojem su poslate, kao i veći broj zaključenih sporazuma o naplati duga, što ukazuje na njenu efikasnost.
- Ova mera je ekonomična jer ne zahteva dodatne troškove. Sa druge strane, ova mera ne odlaže zastarelost potraživanja, navodi se u izveštaju DRI.
Iz izveštaja revizora evidentno je da u proseku JKP Vodovod i kanalizacija Kragujevac godišnje pokrene oko 900 postupaka prinudne naplate, odnosno, kolokvijalno rečeno, pošalje dug izvršiteljima.
- Za fizička lica uočena je praksa da se protiv istih koja ne izmiruju obaveze pokrenu postupci svake godine kako ista ne bi zastarela, dok istovremeno postoje lica koja duguju više godina, fakture im se redovno ispostavljaju, lica nisu zaključila sporazume i ne plaćaju svoje obaveze, a u periodu januara 2020. – decembra 2022. godina, nisu podneti Predlozi za izvršenje (primer šifra korisnika 18**1**8), navodi se u izveštaju revizora.
U JKP Vodovod i kanalizacija Kragujevac pak kažu za portal Pressek da su protiv navedenog korisnika pokretali postupak izvrešenja, ali je „utvrđena nemaština, pa je za ovakve slučajeve zauzet stav da se ne pokreću postupci kod javnih izvršitelja, jer se ovakvim delovanjem samo stvaraju troškovi preduzeću“.
Zakonom o obligacionim odnosima predviđeno je da potraživanja za komunalne usluge, kada je usluga izvršena za potrebe domaćinstva, zastarevaju za godinu dana.
Jedina mera koju javna komunalna preduzeća mogu samostalno da preduzmu kako bi izbegla zastarelost potraživanja jeste podnošenje predloga za izvršenje na osnovu verodostojne isprave.
- Otežavajuća okolnost u ovom postupku je veliki broj korisnika usluga – fizičkih lica koji imaju male iznose potraživanja, dok su sa druge strane troškovi u postupku prinudnog izvršenja, naročito predujmovi čija uplata je neophodna za pokretanje postupka izuzetno visoki, navodi se u izveštaju DRI.
Ilustracije radi, godišnji iznos duga za vodu jednog domaćinstva iznosi oko 20.000 dinara, dok se iznosi predujma koje preduzeće mora da plati izvršitelju da bi pokrenuo postupak prinudne naplate kreću od 30 do 50 odsto visine duga.
U izveštaju Državne revizoske institucije navodi se da je JKP Vodovod i kanalizacija Kragujevac u 2022. godini pokrenulo postupak kod javnih izvršitelja za dugovanja čija je ukupna visina 25.076.105 dinara.
Na ime predujma moralo je da plati 7.009.750 dinara. Ipak, dugovi u iznosu od ukupno 20.480.521 dinara do kraja te godine ostali su nenaplaćeni.
Inače, kragujevački Vodovod u ovoj godini planira da u 2024. godini od poslovanja prihoduje 2,07 milijardi dinara, od subvencija 52 miliona dinara, dok će ukupni rashodi biti 2,08 milijardi dinara.
Ukupno kreditno zaduženje preduzeća prema planu bi trebalo da bude 137.941.000 dinara, što je za oko 100.000.000 dinara manje nego lane.
Preduzeće će do kraja godine imati 513 zaposlenih – 6 više nego lane.
Najniža neto plata, bez poreza i doprinosa, zaposlenih u ovom preduzeću, ne računajući poslovodstvo, iznosi 56.427 dinara, a najviša 150.601 dinar.
Plate poslovodstva kreću se u rasponu od 127.062 do 156.911 dinara, dok je najniža plata direktora, kojih je ukupno pet, 181.007, a najviša 207.183 dinara.
Inače, da podsetimo Kragujevčani od skora skuplje plaćaju i snabdevanje vodom i prečišćavanje otpadnih voda. (Vidi LINK).