Više od 2.000 Kragujevčana godišnje javi se u Savetovalište za mentalno zdravlje Doma zdravlja Kragujevac. U ovom Savetovalištu godišnje obave preko 4.000 pregleda.

Najčešći problem zbog koga se Kragujevčani javljaju je depresija, a sve češće je to i demencija.

Iako se najčeće javlja u poznim godinama, u Savetovalištu za mentalno zdravlje Doma zdravlja u Kragujevcu, ističu da prema njihovim podacima, najraniji zabeleženi slučaj demencije je kod osobe koja je rođena 1969. godine.

- Imamo porast demencije u Kragujevcu. Razlozi za to su različiti, pre svega zato što starimo kao narod. Procentualno broj ljudi preko 60 godina u Kragujevcu se povećao, pa samim tim i postotak obolelih od demencije. Mi dnevno danas imamo oko 20 odsto pacijenata koji se javljaju u Savetovalište sa demencijom, kaže Suzana Perović, koordinatorka Savetovališta.

- Kada se demencija pojavi to je već kraj bolesti, ona je počela bar deceniju ranije, a važno je preventirati, objašnjava doktorka Perović.

U Savetovalištu je omogućeno testiranje na demeciju, koje za sada daje odlične rezultate.

Inače, Savetovalište je osnovano 2013. godine i do početka epidemije Kovid, imalo je osnovi zadatak da bavi prevencijom, promocijom, lečenjem i rehabilitacijom.

- Sa epidemijom Kovida, počeli smo da radimo nešto što je psihijatrijski posao, a povremeno se vraćali onom za što smo izvorno osnovani, ističe Perović.

Upravo zbog toga, Savetovalište za mentalno zdravlje Doma zdravlja Kragujevac, od decembra ove godine, proširilo je svoje usluge i uvelo nove aktivnosti u cilju promocije i prevencije mentalnog zdravlja.

Aktivnosti će se realizovati u objektu specijalističkih službi Doma zdravlja.

Novi program obuhvata rano otkrivanje demencije, psihološku podršku obolelima od kancera, savetovalište za žrtve nasilja u porodici, podršku roditeljima dece sa smetnjama u razvoju invaliditetom i mentalnim smetnjama, ali i rad sa radno aktivnom populacijom.

 

 

 

- Posebnu pažnju posvetićemo ranom otkrivanju demencije. Uvođenjem testova i razgovora sa psihijatrom, omogućiće se rano dijagnostikovanje demencije, posebno kod mlađih osoba, gde se beleži porast obolelih, ističe Nataša Božović, socijalni radnik u Savetovalištu.

Psihološka podrška obolelima od kancera već je dala dobre rezultate. Ubuduće će osim ženama obolelih od raka dojke, podrška biti dostupna i pacijentima sa drugim vrstama karcinoma. U saradnji sa Univerzitetskim kliničkim centrom Kragujevac, lekari će upućivati pacijente kojima je potrebna psihološka pomoć.

- Takođe, osobe koje su pretrpele fizičko, psihičko, seksualno ili ekonomsko nasilje moći će da dobiju psihološku podršku i pomoć u reintegraciji. Biće uveden skrining test za lekare opšte prakse radi lakšeg prepoznavanja simptoma nasilja, dodaje Božović.

Pored savetovanja roditelja dece sa psihičkim problemima, socijalni radnici će raditi sa roditeljima i starateljima dece sa autizmom, Daunovim sindromom i razvojnim smetnjama.

Bitan segment rada Savetovalište za mentalno zdravlje Doma zdravlja Kragujevac je i rad sa radno aktivnom populacijom, naročito kroz predavanja u radnim organizacijama o simptomima stresa, anksioznosti i depresije. Zaposleni će moći da popune upitnike, a osobe kod kojih se identifikuju problemi biće pozvane na dalju obradu i lečenje.

U Savetovalištu ističu da redovno prate potrebe Kragujevčane, te da su nove aktivnosti formirane na osnovu realnih potreba. 

- Kod starijih su mentalne bolesti i dalje tabu tema. Kod Kragujevčana srednje generacije možemo da kažemo da se stvar poporavlja, dok su mladi otvoreni i zainteresovani za svoje zdravlje, kaže doktorka Suzana Perović.

O Savetovalištu

Savetovalište za mentalno zdravlje radi u Specijalističko konsultativnoj službi Doma zdravlja Kragujevac (nekadašnji ATD).

Savetovalište za mentalno zdravlje se bavi promocijom i prevencijom mentalnog zdravlja u zajednici, kao i lečenjem, održavanjem remisije i rehabilitacijom lica sa mentalnim smetnjama.

U Savetovalište se dolazi po uputu izabranog lekara, a usluge u Savetovalištu se pružaju svim punoletnim korisnicima zdravstvene zaštite koji stanuju na teritoriji Kragujevca

Tim Savetovališta čine koordinator Suzana Perović (neuropsihijatar), Nataša Božović (socijalni radnik), Anastasija Delić (psiholog) i Dejan Tošović (medicinski tehničar).