Na teritoriji Kragujevca, prema podacima sa poslednjeg popisa stanovništva, živi 37.620 starijih od 65 godina, što je 21,98% ukupnog broja stanovnika.

- Dužnost društva je da najstarijim i najugroženim licima pruža podršku a Grad Kragujevac, finansiranjem usluga kod svojih partnera to zaista i čini, kaže dr Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava.

Za besplatan prevoz povlašćene kategorije građana, među kojima su i stariji od 65 godina, grad izdvaja 1,2 milijardi dinara.

Kutak za kvalitetnije starenje, Savetovalište za neformalne negovatelje su usluge koje grad finansira preko GO Crveni krst, pored Prihvatilišta i Dnevnog boravka za starija lica.

- Fokus ove godine je na unapređenju usluga socijalne zaštite – geronto domaćice, geronto servise i neformalne negovatelje, istakla je pomoćnica gradonačelnika dr Damnjanović.

Ove usluge, osim što predstavljaju pomoć i podršku najstarijim Kragujevčanima u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, za mnoge od njih su lek protiv usamljenosti.

Istraživanja pokazuju da je 68% starijih osoba u Srbiji je usamljeno, a usamljenost je jedan od glavnih faktora rizika za mentalno zdravlje starih.

 

 

 

Gradsko udruženje penzionera Kragujevac osim što brojnim aktivnostima pokušava da popravi materijalni položaj penzinera, po rečima njegovod predsednika Ratka Tomaševića, protiv usamljenosti bore se druženjem subotom uveče u Klubu penzionera.

Međunarodni dan starijih osoba

Međunarodni dan starijih osoba, odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, obeležava se svake godine 1. oktobra.

Ove godine Ujedinjene nacije, za 34. obeležavanje Svetskog dana starijih, u fokus stavljaju temu „Dostojanstveno starenje: važnost jačanja sistema nege i podrške za starije osobe širom sveta“.

Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je danas povodom 1. oktobra, Međunarodnog dana starijih osoba, da najmanje što društvo može i mora da učini za svoje starije građane jeste da omogući dostojanstveno starenje uz pružanje pune podrške i poštovanje njihovih prava.

Kako je rekao starije osobe se najčešće suočavaju sa izolacijom i marginalizacijom, zbog čega je važno stvoriti inkluzivno okruženje koje ih uključuje u društvene aktivnosti, omogućava im da budu aktivni članovi zajednice i koje jača međugeneracijske veze.

U Kragujevcu izgrađeno šest senior oaza

U Kragujevcu je sredinom ove godine formirano šest senior oaza. Reč je o jedinstvenim mestima za druženje i rekreaciju starijih građana.

Od toga, tri su u užem centru grada, a preostale su u mesnim zajednicama Vašarište, 21. oktobar i Stara radnička kolonija.

Iz lokalne samouprave saopštili su da se radi o oazama različite namene za više generacija.

- Jedna od njih jeste i senior oaza namenjena starijim sugrađanima koja za cilj ima da podstakne socijalnu interakciju među njima. Ideja je da se penzioneri koji imaju zajednička interesovanja ovde susreću i druže, da što kvalitetnije provedu slobodno vreme u prirodnom ambijentu okruženi zelenilom. Na taj način se doprinosi i opštem psiho-fizičkom stanju sugrađana. Formiranje senior oaza su predložili penzioneri u okviru saveta mesnih zajednica i do sada ih je uređeno šest, kazala je tada Sanja Tucaković, članica gradskog veća.

Kragujevac je tako stao u red velikih evropskih gradova, gde je ova praksa odavno zaživela.

- U cilju uređenja javnih zelenih površina počeli smo ugledajući se na evropske gradove i to je bila početna ideja koju smo realizovali formiranjem zelenih oaza za sve generacije. Ovakve uređene javne površine, budući da smo sa savetima mesnih zajednica  birali lokacije, nemaju samo estetsku vrednost, već i da postanu mesto za odmor, uživanje, druženje i rekreaciju naših sugrađana, istakla je članica Gradskog veća za komunalne delatnosti, Maja Angelovska.

Kako je najavljeno, ovih šest senior oaza biće proširena sa terenima za neke sportske discipline, kao što je boćanje i slično.

Iz Gradske uprave najavljuju da je u planu da se u narednoj godini napravi još ovakvih mesta, ali i druge vrste oaza poput piknik zona.