Predlog zakona o izmenama zakona o Komunalnoj delatnosti, koji je Vlada Republike Srbije uputila Skupštini na razmatranje i usvajanje predviđa završni čin centralizacije Srbije, smatraju u udruženju „Za Kragujevac - Znamo se”(Dr Miroslav Stojanović Džiga).

Dodaju da se ovim predlogom „bukvalno ukida neotuđivo pravo građana da preko svojih izabranih predstavnika u lokalnom parlamentu, neposredno i javno upravljaju javnim poslovima od opšteg i zajedničkog interesa za sve građane, kao i obaveza lokalne samouprave da planira, organizuje i upravlja javnim poslovima od zajedničkog interesa za lokalno stanovništvo”, kako je to predviđeno čl. 2 Zakona o lokalnoj samoupravi.

- Izmenama zakona je predviđeno da opštine i gradovi mogu svoju izvornu delatnost, organizovanje i upravljanje svim komunalnim delatnostima počev od gradskog vodovoda, iznošenje smeća, zaključno sa delatnošću gradskih grobalja da prenese državi, a ona iste te poslove da poveri nacionalnom upravljaču, koji potom bira partnera koji će te poslove obavljati. Jednom rečju, grad i građani će dobijati samo račune za plaćanje, navode u „Za Kragujevac - Znamo se”.

Odredba da to nije obavezno, već da skupština, odnosno odbornici mogu doneti takvu odluku, u ovom udruženju ističu da „izgleda smešno, jer ima li koga ko veruje da na mig iz Beograda Skupštinska većina u Kragujevcu ili bilo kom drugom gradu ili opštini, može da ima svoje mišljenje pa da se usprotivi takvom zahtevu”.

- Bez obzira što smo mi iz udruženja građana „Za Kragujevac - Znamo se”, duboko  svesni činjenice da trenutna kragujevačka vlast, nema apsolutno nikakvih kadrovskih potencijala da organizuje i upravlja komunalnim preduzećima, a još manje bilo kakvu viziju kako da reši mnogobrojne komunalne probleme, smatramo da je ovo pogubno rešenje.

Navode da „apsolutna centralizacija Srbije vodi daljem ruiniranju grada, otuđenju bilo kakvog odlučivanja građana o tome kako da se rešavaju njihove komunalne potrebe, pa se nameće pitanje, ko će da odgovara na zahteve i primedbe građana”.

Smatraju da ovaj predlog zakona faktički ukida lokalnu samoupravu, izbore za odbornike grada svodi na izbore za savete Mesnih zajednica, stoga nije daleko dan kada će uslediti predlog da faktički vlada imenuje upravitelja grada, kao što sad imenuju načelnika okruga - koji faktički i nema nikakvu funkciju.

- Uvek je centralna vlast težila da pokori autonomnu volju građana u lokalnoj samoupravi, što je i sad slučaj, ali manje-više uvek joj se to obilo o glavu, stoga ako smo na evropskom putu, Vlada Republike Srbije ne sme da predlaže rešenja iz perioda vladavine turaka beogradskim pašalukom, zaključuju u udruženju „Za Kragujevac - Znamo se”.