955 - Vojska nemačkog cara Otona I potukla je Mađare u bici kod Lehfelda (Leško polje), otklonivši opasnost od mađarske invazije.
1627 - Francuski kardinal Rišelje je na čelu kraljevskih trupa počeo opsadu La Rošela, uporišta francuskih protestanata, hugenota. La Rošel je pao u oktobru 1628, posle 14 meseci opsade.
1675 - Po nalogu kralja Čarlsa II položen je kamen-temeljac Kraljevske opservatorije u južnom londonskom predgrađu Grinič. Zadatak opservatorije bio je da izučavanjem položaja zvezda pomaže navigaciji. Prvi kraljevski astronom bio je Džon Flemstid.
1842 - Velika Britanija je ženama i deci mlađoj od 10 godina zakonom zabranila rad u podzemnim kopovima rudnika.
1846 - U Vašingtonu je osnovan centar za naučna istraživanja „Smithsonian Institution”. Danas najveća ustanova te vrste u svetu, ustanovljena je po oporuci britanskog naučnika Džejmsa Smitsona, koji je umro 1829, a svoj imetak od preko 100.000 funti zaveštao SAD.
1878 - Srpski knez Milan Obrenović izdao je ukaz o „ustrojstvu Vojnog muzeja” radi prikupljanja i čuvanja trofeja iz ratne istorije. Muzej je smešten u prepravljenu džamiju na platou Gornjeg grada Beogradske tvrđave na Kalemegdanu.
1878 - Rođen je kompozitor i muzički pisac Isidor Bajić. Osnovao je prvu muzičku školu u Novom Sadu i pokrenuo „Srpski muzički list” (opera „Knez Ivo od Semberije”, zbirka solo pesama „Pesme ljubavi”, horske pesme).
1913 - Drugi balkanski rat je okončan mirovnim sporazumom kojeg su u Bukureštu s poraženom Bugarskom potpisale pobednice balkanske saveznice Grčka, Rumunija, Srbija i Crna Gora. Bukureštanskim mirom Makedonija je podeljena između Bugarske, Grčke i Srbije, a Rumunija je dobila deo Dobrudže.
1914 - Francuska je, na početku Prvog svetskog rata, objavila rat Austro-Ugarskoj.
1945 - Japan je u Drugom svetskom ratu ponudio saveznicima predaju, pod uslovom da car Hirohito zadrži presto.
2016 - Umro je Džerald Kevendiš Grovenor, vojvoda od Vestminstera, jedan od najbogatijih Britanaca čija se imovina procenjuje na oko 10 milijardi evra.